Janda Martin - Smíšená úřední kniha polensko-přibyslavského panství

   Urbář panství zroku 1636 a opisy zejdlicovských písemností z let 1597–1618. Diplomaticko-paleografický rozbor a edice pramene

Pavel Mervart Smíšená úřední kniha polensko-přibyslavského panství
  • ISBN: 9788074653001
  • jazyk: čeština
  • počet stran: 544
  • vazba: brožovaná
  • spisovatel: Janda Martin
Archivní fond Velkostatek Polná-Přibyslav a Pohled, který je uložen v Moravském zemském archivu v Brně, v sobě mimo jiné ukrývá jednu úřední knihu hodnou zvýšené pozornosti. Tato kniha je smíšeného charakteru, neboť obsahuje opisy různých písemností šlechtického rodu Zejdliců ze Šenfeldu datovaných do let 1597–1618 a nejstarší (známý) dochovaný urbář polensko-přibyslavského panství z roku 1636.
Předkládaná publikace přináší diplomaticko-paleografický rozbor pramene a jeho kritickou edici, ukazuje též možnosti jeho využití, přičemž hlavní pozornost věnuje urbáři. Je zdetak zahrnuto i pojednání o studiu urbářů v českých zemích (včetně nastínění významu urbářů pro výzkum dějin venkova) a představení dalších pramenů vhodných pro komparaci s předmětným polensko-přibyslavským urbářem. Nechybí ani kapitoly pojednávající o polensko-přibyslavském panství, vrchnostenské správě a organizaci hospodářství na panství v první polovině 17. století. Pro větší přehlednost jsou opisy písemností zpracovány také v tabulce formou stručných regestů a zahrnuta je i schematická mapa panství zachycující lokality z urbáře.


Potřebujete podrobnější informace k tomuto titulu? Napište nám.


Hlídací pes - zasílání novinek:


   Přehled všech Vámi zadaných položek naleznete zde

  sledovat novinky od vydavatele Pavel Mervart
  sledovat novinky spisovatele Janda Martin
  sledovat novinky v kategorii Knihy
  sledovat novinky v oddělení Historie

 emailová adresa: 

Nejbližší tituly v katalogu:

Brno art open 2015

Vydavatel: Dům umění města Brna | Vydáno: 15.3.2018

Cena: 170 Kč
Kniha

Satanská bible

Vydavatel: Naše vojsko | Vydáno: 19.9.2018

Cena: 297 Kč