Zika Adolf - Zlatý Muž z Ria aneb „Jemná cesta" Lukáše Krpálka

Rozhodující souboj Lukáše Krpálka viděl přes milion diváků. Šlo o nejsledovanější přenos z celé olympiády v Riu, který završil zasloužený, vydřený zisk zlaté medaile - jediné za celou českou výpravu.

Co úspěchu předcházelo, jaký měl zisk olympijské medaile na Lukáše Krpálka dopad a jací jsou vlastně čeští fanoušci, prozradí dokument režiséra Adolfa Ziky, bývalého aktivního judisty, který se s Lukášem Krpálkem zná už dlouho. Poslední rok na něj však nahlížel zejména pohledem dokumentaristy. „Natočili jsme neobyčejný příběh obyčejného kluka z Jihlavy, který se naprostým omylem dostal ke sportu, jenž nebyl v jeho původním plánu. Zlatý muž z Ria je snímkem o železné vůli a nezměrné vytrvalosti sportovce, který dokázal i přes nepřízeň osudu protrhnout pověstný začarovaný kruh posledních chybějících titulů ve snových kariérách zlatým olympijským triumfem,“ avizuje Adolf Zika, který dokončení dokumentu původně plánoval až na příští rok, ale zisk zlaté olympijské medaile jeho plány rychle proměnil.

„Mám za sebou pět celovečerních snímků, z hlediska nervů byl však tento jednoznačně nejsložitější. Na jeho sestříhání jsem měl pouhých jedenadvacet dní. Sám Lukáš viděl celý dokument teprve pár dní před premiérou. Ale nezměnil v něm jedinou věc,“ doplňuje Zika. Snímek, přesahující rámec sportovního dokumentu obsahuje řadu unikátních záběrů. „Ty ze soukromí Lukáše dosud nikdy neprošly médii. Ukazují třeba, jak Lukáš lpí na své rodině a čerstvě narozeném synovi, ale také jeho fascinaci elektrickou kytarou, kterou se snaží zdolat svými obrovskými prsty a která je dle jeho slov jeho druhým olympijským vrcholem, na nějž ale asi nikdy dokonale nedosáhne.“

V dokumentu nechybí ani záběry z mekky světového juda Tokai Judo University Japan, kde se Lukáš Krpálek připravoval před olympiádou a kde ho bedlivě sledoval také legendární Yasuhiro Yamashita, či velké množství archivních záběrů z finálových sekund zásadních milníků kariéry. Diváci nahlédnou i do dětství a dospívání, a také do úplného soukromí Lukáše. To odhalí domácí videa točená jeho manželkou Evou Kaderkovou, jež Lukáše zachycují jako zahrádkáře, pěstitele a kutila. Ve snímku není opomenut ani Saša Jurečka, nejbližší přítel, který utonul v minulém roce na jezeře Lago Di Garda a jemuž Lukáš vybojovanou olympijskou medaili věnoval.

Za hudbou k dokumentu stojí Honza Křížek z kapely Blue Effect, závěrečnou píseň Čajovna daroval Radim Hladík


Potřebujete podrobnější informace k tomuto titulu? Napište nám.


Hlídací pes - zasílání novinek:


   Přehled všech Vámi zadaných položek naleznete zde

  sledovat novinky režiséra Zika Adolf
  sledovat novinky herce Krpálek Lukáš
  sledovat novinky od vydavatele Česká televize ECT
  sledovat novinky v kategorii Film
  sledovat novinky v oddělení Film/Cvičení, sport
  sledovat novinky v oddělení Film/Dokument
  sledovat novinky v oddělení Film/DVD do 200 Kč
  sledovat novinky v oddělení Film/TV seriál

 emailová adresa: 

Nejbližší tituly v katalogu:

Hatter Clyde - Coder Dojo (nano) - Tvořte kódy

Vydavatel: Egmont | Vydáno: 28.11.2016

Cena: 224 Kč

Dorůžka David - Autumn Tales

Vydavatel: Animal Music | Vydáno: 9.12.2016

Cena: 219 Kč